Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027

Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 to program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oferujący pomoc żywnościową w formie paczek lub posiłków dla osób najbardziej potrzebujących, a także możliwość udziału w tzw. działaniach towarzyszących.

12 grudnia 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ). Program będzie realizowany przez najbliższe 7 lat – do 2029 r.,  a jego łączny budżet to aż 583 mln EUR.

FEPŻ stanowi kontynuację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020,
w ramach którego wsparcie w postaci paczek żywnościowych lub posiłków otrzymywało średnio ponad 1,3 mln odbiorców rocznie – osób i rodzin w trudnej sytuacji  życiowej, a ok. 150 tys. z nich uczestniczyło dodatkowo w różnych działaniach towarzyszących na rzecz włączenia społecznego.

FEPŻ to jeden z programów krajowych, które będą realizowane z udziałem środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus zgodnie z Umową Partnerstwa na lata 2021-2027. Za wdrażanie Programu odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jako Instytucja Zarządzająca.

CELEM PROGRAMU jest przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnianie środków towarzyszących wspierających ich włączenie społeczne w okresie styczeń 2024 r. – październik 2024 r., celami szczegółowymi są: 

  1. Organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych (wskaźnik określony w cz. VI 1.2.3);
  2.  Racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z IP oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym (wskaźniki produktu określone w cz. VI.1.1.);
  3.  Przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami Programu (wskaźniki rezultatu określone w cz. VI.1.2.),
  4.  Prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne (wskaźniki określone w cz. VI.2),
  5. udostępnienie osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami Programu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn (wskaźniki określone w cz. VI.3).

 OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI:  grudzień 2023r. – wrzesień 2024r.

Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Lubuski Zarząd Wojewódzki ul. Stanisława Moniuszki 35, 65-409 Zielona Góra

 GRUPY OSÓB NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH, DO KTÓRYCH BĘDZIE SKIEROWANA POMOC ŻYWNOŚCIOWA:

- osoby z niepełnosprawnościami,

- osoby bezdomne,

- obywatele państw trzecich,

- osoby obcego pochodzenia i należące do mniejszości (w tym społeczności marginalizowanych, jak Romowie);

- pozostałe grupy odbiorców spełniające kryteria określone w ust. 11.

KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:

Pomocą żywnościową w Programie mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 235% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej14, tj. 1.823,60zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1.410,00zł dla osoby w rodzinie.

Sposób kwalifikowania osób do uczestnictwa w Podprogramie

- OPS-y będą wydawać  uprawnionym osobom skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej (załącznik nr 5) lub przekazują organizacjom listy osób zakwalifikowanych
do Programu, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób (załącznik nr 7)

- OPS-y we współpracy z OPL rozpowszechniają informacje o realizacji Programu wśród potencjalnych odbiorców i wskazują najbliższe miejsca lub punkty wydawania artykułów spożywczych.

-OPL mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej [załącznik nr 5 do wytycznych]. Oświadczenia wraz
z wypełnionym skierowaniem  przekazywane będą do OPS, który potwierdza do kwalifikowalność do przyznania pomocy;

-OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału  w POPŻ na podstawie podpisanego oświadczenia  [załącznik nr 6 do wytycznych].

 ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH

 Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych jako zestaw artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych.

 Zestaw roczny na podprogram 2023 obejmuje artykuły spożywcze  o łącznej ilości ok. 34kg, w tym:

 Artykuły warzywne i owocowe

1.  Groszek z marchewką 1,60 kg,

2.  Koncentrat pomidorowy 0,96 kg,

3. Dżem truskawkowy 1,20 kg,

Artykuły skrobiowe

1.  Makaron jajeczny świderki 2,50 kg,

2.  Mąka pszenna 4 kg,

3.  Kasza jęczmienna 1,50 kg,

4.  Płatki owsiane 1 kg

5.  Herbatniki maślane 0,60 kg

6.  Kawa zbożowa rozpuszczalna 0,40 kg,

 Artykuły mleczne

1.  Mleko UHT 6 l,

2.  Ser podpuszczkowy dojrzewający 1,20 kg

Artykuły mięsne

1. Szynka wieprzowa mielona 1,20 kg,

2.  Szynka drobiowa 1,20 kg,

3.  Pasztet wieprzowy 0,48 kg,

4.  Szprot w oleju 0,68 kg.

Cukier

1. Cukier biały 4 kg,

Tłuszcze

1. Olej rzepakowy 4 l.

Dania gotowe

1.  Fasolka po bretońsku 1,50 kg.

 Zestaw  artykułów spożywczych na Podprogram 2023 określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie.
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zmniejszenie zestawu rocznego dla 1 odbiorcy końcowego, nie więcej niż do 80% jego całkowitej ilości (tj., do ok. 27 kg).                                     

W sprawie wniosków niezbędnych do otrzymania pomocy należy kontaktować się telefonicznie bądź osobiście z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Gubin pokój nr 3.  Telefon do kontaktu: 68 478 43 21