Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością - edycja 2024

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13  ustawy z dnia 23 października 2018r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz.U z 2020 r. poz.1787 ze zm.).

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Gubin, ogłasza nabór chętnych osób niepełnosprawnych do skorzystania ze wsparcia asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością w roku 2024r.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:

  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczenie traktowane na równi z wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 z późn. zm.).

Jego celem jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Takie osoby będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej.

Program ma również na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych. Do zadań asystenta należeć będzie m.in. pomoc w wyjściu, powrocie oraz dojazdach np. na rehabilitację, zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków zdrowia, kultury, pomoc w zakupach i załatwianiu spraw urzędowych.

W związku z powyższym Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Gubin informuje, że można zgłaszać osoby, które wymagają zapewnienia takiego wsparcia w ramach programu.

Powyższe informacje prosimy przekazać w terminie do dnia 08.09.2023r. do Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Gubin w Gubinie, ul. Obrońców Pokoju 20, 66-620Gubin osobiście lub pod nr. tel.  684784322 lub email: ops_gminygubin@o2.pl

                                        

                                                              

 

PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ – edycja 2024

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Gubin w Gubinie informuje, że została zawarta Umowa Nr PS-V.042.25.2023/UG Gubin w sprawie realizacji zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej  „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, zwanego dalej "Programem", zawarta w Gorzowie Wlpk., w dniu 30 stycznia 2024 r. pomiędzy: Wojewodą Lubuskim reprezentowanym przez Panią Grażynę Jelską - Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. a Gminą Gubin reprezentowaną przez Wójta Gminy – Pana Szymona Naglika przy kontasygnacie Pani Zofii Rzęsistej - Skarbnika Gminy.

Program skierowany jest do:

  1. Dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka
  2. osób z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Udział w Programie jest bezpłatny.

 Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Program  jest realizowany od lutego 2024 r. do grudnia 2024 roku.

Zakres pomocy obejmuje:

Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:

  1. wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
  2. wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
  3. załatwianiu spraw urzędowych;
  4. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  5. zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

Zgodnie umową na realizację programu w roku 2024 pozyskano 455 658,00 zł.

 

ZAŁĄCZNIKI

  • Załącznik
    Utworzono: 02.11.2022, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych